Nejnovější zprávy: OKD vymění motor těžního stroje. Fungoval nepřetržitě 54 let Reuse centrum Ostrava vrací každý měsíc do života šest a půl tisíce věcí

Společnost

Nekuřáckých restaurací v Moravskoslezském kraji přibývá

Nekuřáckých restaurací v Moravskoslezském kraji přibývá. Jenom v Ostravě už jsou jich desítky. V některých se nekouří od počátku, jiné se změnily z kuřáckých. Společné mají to, že si na nedostatek hostů nestěžují.

Do nekuřáckých podniků lidé často chodí kvůli jídlu, a tak to, že se tam nekouří, návštěvníci zpravidla ocení. Agentura ČTK to zjistila od provozovatelů restaurací.

Do ostravské restaurace U Rady se odjakživa chodilo na plzeň a představit si tento podnik bez zapálených cigaret by si ještě donedávna nikdo nedokázal. To se ale před rokem a půl změnilo.

Jedním z důvodů, které provozovatele Mariána Bavlšíka vedly ke změně na nekuřácký podnik, byla stará vzduchotechnika, jejíž přebudování by ve starém domě bylo finančně příliš náročné.

Provozovatel řekl, že hostů chodí asi stejně jako dřív. „Někdo odešel, někdo zase přišel. Trošku se ale změnila klientela. V sobotu, neděli přijde třeba rodina s dětmi na oběd a podobně. Myslím, že kde se podává jídlo a lidi se chtějí v klidu najíst, tak by se nemělo kouřit,“ řekl Bavlšík.

Byť podle něj bylo pivo s cigaretou historicky spjaté, svého rozhodnutí nelituje. „Myslím, že ke mně chodí zákazníci za něčím jiným. Když chtějí, tak si jdou zakouřit ven,“ řekl Bavlšík. Ze zahraničí měl se zákazem kouření v restauracích jen dobré zkušenosti. „Dneska se lidi posouvají, trošku jsou i v tomto směru uvědomělejší,“ míní.

Hlavně na jídlo chodí podle provozovatelky Renáty Kučajové lidé do restaurace U Skákavého poníka v centru Ostravy. Že se uvnitř nekouří, tak hostům zpravidla vyhovuje. „Ale už se i stalo, že sem lidi přišli, a když zjistili, že se tu nekouří, šli pryč,“ řekla Kučajová.

Podnik o hosty nouzi nemá, ale jde o menší hospůdku, kde zaplnit 40 míst není problém. Část hostů samozřejmě tvoří kuřáci, kteří chodí kouřit ven. „Někdy stojí venku polovina hospody, jindy nikdo,“ řekla provozovatelka, která striktní zákazy neschvaluje. „Do restaurace chodí dospělí lidé, vědí, kam jdou, jsou svéprávní,“ míní.

Kdyby ale otevírala hospodu a mohla si vybrat, tak by otevřela nekuřáckou, přestože sama je kuřačka. „Chystá se zákon, tak by to bylo jednodušší. Když chcete hospodu přeměnit z kuřácké na nekuřáckou, tak to je problém, protože tam je za ty roky všechno načichlé a smrdí to,“ řekla Kučajová.

Provozovatel ostravské Minikino kavárny Lukáš Bulanda řekl, že za sedm let, co kavárnu provozuje, vidí, že myšlení lidí se změnilo. Podnik byl první nekuřáckou restaurací v centru města a v té době tam otevření takového podniku mnoha Ostravanům připadalo jako šílenost. Dnes už podle Bulandy nekuřácké hospody v centru málem převažují, přesto najít v Minikině volný stůl je v některé večery nemožné.

„Určitě aspoň třetina hostů jsou kuřáci, ale protože nechtějí smrdět kouřem, jdou do nekuřácké hospody. Běžně se třeba zvedne celý stůl a jde si ven na terasu zakouřit, anebo půlka lidí z jednoho stolu a půlka z druhého,“ řekl Bulanda.

První nekuřácké hospody se už objevují i na vesnicích. Příkladem je Pizzerie club Kuželna Dobroslavice nedaleko Ostravy, kde se kouřit přestalo od Nového roku.

„Máme tam sedačky, chodí tam děcka, celý den večer až do 21:00 se podávají jídla. Kvůli tomu jsme to udělali nekuřácké. Přímo naproti nám je kuřácká hospoda, takže si hosté mohou vybrat, jestli chtějí jít do kuřácké nebo k nám,“ řekl provozovatel Martin Bekárek.

Do pizzerie teď podle něj chodí lidé, které dřív nikdy v hospodě neviděl. „Začaly chodit maminky s děckama a začali jsme více dělat i oslavy. Teď tu máme pomalu každý víkend nějaké narozeniny, protože to chtějí nekuřácké. Kdo kouří, zajde si ven. Nemyslím si, že by to bylo k obtíži hospody, spíše to bylo k lepšímu,“ řekl Bekárek.