Nejnovější zprávy: Muži za volantem selhaly životní funkce, zachránit už se ho nepodařilo Muž spadl z výšky v objektu bývalé kotelny, byl v ohrožení života

Společnost

Opilců na záchytkách přibývá, loni jich v kraji bylo 6000

​Přibližně 6000 opilých lidí skončí každý rok v péči pracovníků čtyř protialkoholních záchytných stanic v Moravskoslezském kraji.

Ilustrační foto: ČTK

Jejich provoz každoročně vyjde na více než 40 milionů korun. Řada lidí ale za netradiční přenocování poplatek neuhradí. Jen loni dluhy neplatičů činily více než šest milionů korun, řekla mluvčí moravskoslezského kraje Miroslava Chlebounová.

Dluhy provozovatelé záchytek vymáhají různě. Například zasílají upomínky, využívají soudní cestu, odprodej pohledávek či spolupracují se společnostmi specializujícími se na vymáhání takzvaných nedobytných pohledávek. Například záchytka v ostravské městské nemocnici loni přijala 1911 opilců.

"Víc jak 720 jich nezaplatilo a dluží bezmála 2,9 milionu korun," uvedla mluvčí nemocnice Andrea Vojkovská.

V Moravskoslezském kraji jsou v provozu čtyři protialkoholní záchytné stanice. Dvě jsou součástí nemocnic, které provozuje Moravskoslezský kraj a ostravský magistrát. Další dvě spadají pod záchrannou službu, jejímž zřizovatelem je také krajský úřad. Záchytné stanice jsou kromě Ostravy i v Opavě, Karviné a ve Frýdku-Místku.

Na financování provozu všech stanic se výraznou částí podílí právě Moravskoslezský kraj, který formou provozních příspěvků a dotací investuje ročně do těchto stanic zhruba 22 milionů korun. Stanice má pod svou správou od roku 2003.

Příspěvkovým organizacím kraje, které protialkoholní záchytné stanice provozují, je část nákladů na provoz záchytných stanic hrazena formou provozního příspěvku. Městské nemocnici Ostravě každoročně poskytuje peníze kraj ze svého rozpočtu na základě smlouvy o poskytnutí dotace.

Loni se podpora pohybovala kolem pěti milionů korun, o rok dříve 3,6 milionu. Zdravotní pojišťovny se na platbách za služby protialkoholních záchytných stanic nepodílejí.

Ceník za přespání se v jednotlivých místech liší. V Karviné i Opavě je základní cena 600 korun.

V Ostravě klient zaplatí 2000 a ve Frýdku-Místku dokonce ještě o 300 korun více. Loni bylo na všech čtyřech stanicích za rok hospitalizováno 5803 lidí o rok dříve jich bylo o necelou stovku méně.