Nejnovější zprávy: Bikesharing je na vzestupu. Mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem na nextbiku! Ukrajinské Dnipro se stalo partnerským městem Ostravy, celkem jich je už 13

Společnost

Ostravské muzeum vlastní skleněné negativy skrývající historické poklady

Ostravské muzeum má ve svých sbírkách několik stovek starých skleněných negativů. Badatelé už řadu z nich prozkoumali a část jich i zveřejnili, na dalších ale mohou být dosud neviděné záběry historické Ostravy a okolí.

Magazín PATRIOT položil několik otázek týkajících se skleněných negativů historičce Ostravského muzea Kateřině Barcuchové (KB) a fotografce muzea Vieře Gřondělové (VG).

Jak se vlastně skleněné negativy ve sbírkách muzea ocitly?
KB: To nikdo neví. Některé jsou z návštěvy císaře Františka Josefa v Moravské Ostravě z roku 1906. Tyto negativy se zřejmě dostaly do sbírek předchůdce Ostravského muzea – německého Umělecko-průmyslového muzea pro ostravsko-karvinský revír v Moravské Ostravě ještě v roce 1906 nebo krátce poté.

Jde o snímky jediného autora?
VG: To ne, bylo tady v těch dobách hned několik ateliérů, budou pocházet z řady z nich. U mnoha negativů není jasné, ze kterého fotoateliéru pocházejí, u jiných to poznat lze. Ateliéry tehdy dokumentovaly nejen běžnou dobovou fotografii, ale i události, jako třeba zřícení řetězového mostu v roce 1886…

Proč jsou negativy skleněné?
VG: V té době se fotilo na skleněné negativy, neexistovaly filmy, jak je známe dnes… Ale fotografie se vyvolávaly podobně. Formáty byly různé, od 6×9, 9×13 až po 20×30 cm…

Nevíte, od kolika autorů ty negativy jsou?
VG: To musí zpracovat historik fotografie, čeká to teprve na podrobný výzkum.

Jsou mezi negativy i nějaké dosud neviděné snímky nebo jiné zajímavosti?
KB: Unikátní je zvláště návštěva císaře, ale i tyto snímky pořídilo více autorů. Například Karl Pitzner, který měl v Moravské Ostravě pobočku svého c. k. dvorního fotoateliéru a Wenzel Wenzel, majitel fotoateliéru v Moravské Ostravě.
VG: Je tam především zachycená podoba tehdejší průmyslové Ostravy (doly, hutě, továrny, domy, ulice aj.), ale i návštěvy slavných osobností.

Co se skleněnými negativy bude dál?
KB: Vedení muzea plánuje digitalizacifotoarchivu, na který je zapotřebí speciální skener na skleněné i jiné negativy a fotografie. Skeny budeme postupně vědecky zpracovávat.

Může se stát, že je mezi negativy historická lahůdka, o které nevíte?
KB: Samozřejmě, je to docela možné…

Magazín PATRIOT spolu s Ostravským muzeem připravil seriál, v němž v příštích týdnech jednotlivá zastavení císaře Františka Josefa v Moravské Ostravě z roku 1906, zachycená právě na skleněných negativech,  představí.