Nejnovější zprávy: OKD vymění motor těžního stroje. Fungoval nepřetržitě 54 let Reuse centrum Ostrava vrací každý měsíc do života šest a půl tisíce věcí

Společnost

Ostravští vědci pracují na projektu, který pomůže pacientům i lékařům

​Výzkum – vývoj – praxe! Unikátní projekt vědců z Centra pokročilých inovačních technologií (CPIT) VŠB – Technické univerzity Ostrava může v budoucnu výrazně pomoci pacientům i lékařům.

Kristina Čabanová, hlavní řešitel projektu a Jiří Kohut, koordinátor společného pracoviště zapojených subjektů. Foto: Centrum pokročilých inovačních technologi

Projekt s názvem Inovativní léčebné metody pohybového aparátu v úrazové chirurgii spojil více než 60 výzkumně-vývojových pracovníků, včetně tří japonských profesorů z Yokohama National University a Tokyo Institute of Technology, kteří se v projektu zabývají vývojem slitin pro implantáty.

Projekt řešený v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání poskytovatele MŠMT ČR se zaměřuje na zvýšení úspěšnosti komplikovaných traumatologických operací spojených s aplikací moderních instrumentárií a operačních postupů.

S využitím nové koncepce designu osteosyntetických implantátů a fixačních prvků s bioaktivní povrchovou úpravou se v traumatologii významně sníží riziko opožděného hojení nebo infekce.

Následné monitorování pooperační zátěže pacienta pak umožní přesné sledování hojení zlomenin u všech typů traumatologických operací. V projektu se tak skvěle propojuje výzkum, vývoj a klinická praxe, to pomůže pacientům po úrazech pohybového aparátu i v následné rekonvalescenci.

Unikátnost celého projektu je podtržena spoluprací s japonskými profesory a dalšími institucemi, jako jsou Lékařská a Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity, Klinika úrazové chirurgie Fakultní nemocnice Ostrava, Ortopedická protetika Frýdek-Místek a společnost MEDIN, a.s.

„V rámci řešení projektu budujeme společné pracoviště CPIT a Kliniky úrazové chirurgie FNO pro špičkovou léčbu zlomenin s komplexní biomechanickou analýzou pohybu a vyšetřením pohybového aparátu včetně návrhu rehabilitačních postupů. To významně přispěje k prohloubení spolupráce vědecko-výzkumných pracovníků, lékařů a techniků z výrobní sféry a zefektivní vývoj v oblasti zdravotnické techniky“, zmiňuje Bohumír Strnadel., ředitel Centra pokročilých inovačních technologií VŠB-TUO.