Nejnovější zprávy: Mladá žena ztratila během hokejového MS před arénou dvě malé děti, policisté je našli Sedmatřicetiletá žena na motorce se srazila s autem, utrpěla vážná zranění

Společnost

V Ostravě si lze půjčit tandemová kola, elektrokola i koloběžky

V půjčovnách v Moravskoslezském kraji si cyklisté mohou vedle klasických kol půjčit také elektrokola nebo třeba tandemová kola.

Velký zájem je v posledních letech o koloběžky. Cyklisté či koloběžkaři mají v kraji k dispozici zhruba 2500 kilometrů cyklostezek a cyklotras.

Ve Vratimově u Ostravy přímo na asi nejfrekventovanější cyklostezce v kraji, která spojuje krajské město s Beskydami, funguje čtvrtým rokem půjčovna i prodejna stylových kol Coolárna. Lidé si tam nejčastěji půjčují tandemová kola. Půjčovné je od 100 korun za hodinu, na celý den přijde na 480 korun.

„Půjčují se hodně na svatby, ale i na výlety anebo na takzvaný team building, kdy si půjčí třeba pět, šest nebo devět dvojkol, celá parta vyjede na dvojkolech a udělají třeba piknik někde u řeky,“ řekl provozovatel Coolárny Radim Heinich.

Coolárna od loňska půjčuje také koloběžky, na nichž jezdí čím dál více lidí. Ve spolupráci s půjčovnou bruslí půjčuje koloběžky také na nedaleké Olešné u Frýdku-Místku, kde je cyklistický okruh okolo přehrady.

„Chceme vybudovat další stanici ve Sviadnově s tím, že si můžete půjčit koloběžku u nás, zajet do Sviadnova do další půjčovny, to je zhruba deset kilometrů, tam koloběžku nechat, půjčit si třeba kolo nebo dvojkolo a přijet zpátky,“ řekl Heinich.

Rostoucí zájem o koloběžky potvrzuje také Lubomír Karbula z prodejny Elektrokola Ostrava, která prodává a půjčuje i bicykly s elektrickým pohonem. „Koloběžky v posledních letech zažívají boom. Půjčují si je desítky lidí měsíčně. Někteří si to třeba půjčí na den, aby si koloběžku vyzkoušeli, než si ji koupí,“ řekl.

Půjčovna má v nabídce různé typy koloběžek, které se liší například velikostmi kol. Přibývá i zájemců o půjčení elektrokola. K nim se půjčuje nabíječka, na nabití stačí čtyři hodiny v běžné zásuvce. Zájemci o koupi elektrokola pocházejí spíš z vesnic v okolí Ostravy než z města.

Elektrokolo i tradiční kola si mohou půjčit také klienti Českých drah. Půjčovné začíná na stokoruně. V minulosti měly dráhy v kraji více půjčoven, například v Suchdole nad Odrou či Studénce, na rozdíl od jiných krajů tam však o půjčení kol lidé neměli zájem. Nyní jsou v kraji půjčovny dvě.

„V loňském roce jsme otevřeli poprvé přímo na ostravském hlavním nádraží a po několika letech i v turisticky atraktivní lokalitě Frýdku-Místku. S ohledem na první sezonu a v porovnání s lety minulými jsme zaznamenali poměrně hezký zájem,“ řekla mluvčí drah Kateřina Šubová. Větší zájem je podle ní o klasická kola. Vypůjčená kola přepraví dráhy na některých tratích zdarma.

Cyklisté mohou využít také cyklobusů, které společnost Arriva Morava bude vypravovat dvanáctou sezonu. Roman Smetka za firmu sdělil, že provoz cyklobusů začne v červnu. Linky budou jezdit z Ostravy do Frenštátu pod Radhoštěm, z Nového Jičína na Bílou nebo z Krnova na Ovčárnu. „Pro všechny cyklobusy platí, že za dopravu kola připlatí cestující 15 korun,“ uvedl Smetka.

V kraji vznikly za posledních devět let cyklostezky za více než 500 milionů korun. Po letech plánování je už téměř hotová cyklostezka vedoucí z Ostravy do Beskyd, která je dlouhá přes 40 kilometrů. Nyní se dokončuje například výstavba tahu podél řeky Odry.