Nejnovější zprávy: Muži za volantem selhaly životní funkce, zachránit už se ho nepodařilo Muž spadl z výšky v objektu bývalé kotelny, byl v ohrožení života

Společnost

V ostravské zoo se narodila mláďata ohrožených tamarínů pinčích

​V Malé Amazonii, nejmenším pavilonu v ostravské zoologické zahradě, jsou k vidění dvě mláďata kriticky ohrožených tamarínů pinčích. Chovný samec na hřbetě nosí dvojčata narozená začátkem srpna.

Foto: Enrico Gombala

Dvojčata vzácné drápkaté opičky se narodila 12. srpna. "Mláďata, jejichž pohlaví zatím neznáme, se mají čile k světu a návštěvníci je mohou vidět, jak se nosí na zádech svého otce," uvedla mluvčí zahrady Šárka Nováková.

Samci tamarínů záhy po narození přejímají hlavní péči o potomky, samice mláďata zpravidla jen kojí. Rodina tamarínů čítá aktuálně pět členů. Kromě rodičů a letošních mláďat je ve skupině ještě potomek rodičovského páru narozený v roce 2016. Je to sameček a i on na zádech nosí své mladší sourozence.

Podobně jako se samičky primátů (a nejen jich) učí péči o potomstvo, trénují i mladí samci tamarínů svou budoucí otcovskou roli. Svou expozici tamaríni sdílejí s akuči zeleným – zástupcem jihoamerických hlodavců.

Tamarín pinčí (Saguinus oedipus) se vyskytuje na velmi omezeném území v severozápadní Kolumbii. V Červeném seznamu (IUCN Red List of Threatened Species) je veden v kategorii kriticky ohrožený druh (Critically Endangered).

Odhaduje se, že ve volné přírodě žije okolo 6000 jedinců, což je daleko méně, než je chováno v lidské péči. Největší hrozbou pro tyto primáty je ztráta přirozeného prostředí (přeměna lesů na zemědělskou půdu, budování vodních elektráren ad.) a masivní odchyt zvířat pro obchodování s domácími mazlíčky.

Tamaríni žijí v rodinných skupinách, které tvoří rodičovský pár a několik různověkých mláďat. Živí se převážně hmyzem. Jejich jídelníček obsahuje i ovoce a mízu stromů.