Nejnovější zprávy: Policie má zloděje, který ukradl medaile z hrobu tragicky zemřelého policisty Obchvat Komárova má zelenou, stavba může začít v roce 2027

Společnost

Chlapci s dětskou mozkovou obrnou pomáhá unikátní neuroterapie

Adámkovi Zamazalovi z Českého Těšína jsou tři roky a má dětskou mozkovou obrnu. Trpí takzvanou diparézou dolních končetin.

„Adámek nedokázal sám chodit. Měl velmi špatnou stabilitu, po několika krocích padal. Po první měsíční intenzivní neurorehabilitaci v Sanatoriích Klimkovice se stabilita jeho tělíčka výrazně zlepšila, s oporou teď zvládne jít i po schodech,“ vypráví Adamova maminka Michaela Zamazalová.

Adámek je jedno ze tří dětí, které už letos absolvovaly specializovaný rehabilitační program v klimkovických lázních v rámci pilotní studie, která má prokázat, jaký vliv má intenzivní neurorehabilitace na stav dětí s dětskou mozkovou obrnou.

„Za tu dobu, co cvičíme, Adámek neudělal nikdy tak výrazný pokrok jako za měsíc strávený v Klimkovicích,“ potvrzuje šťastná maminka. O studii se dověděla z médií a také ji na ni upozornila rehabilitační pracovnice, která s Adámkem cvičí. Přihlásila se do ní a moc jí potěšilo, že se dostala mezi vybrané děti.

„Chtěla jsem jet na specializovaný program už dříve, ale nebylo to v našich finančních možnostech. Pokud jste účastníky studie, tak neplatíte. KlimTherapy, kterou jsme v červnu absolvovali, přijde až na 50 tisíc korun. Na podzim pojedeme znova, tak doufám, že Adámek udělá zase tak úžasné pokroky,“ věří Michaela Zamazalová.

„Specializované programy by mělo v rámci studie absolvovat celkem patnáct dětí. Od března do konce června jich postupně nastoupilo pět, ale úspěšně program zvládly jen tři děti. Jeden chlapeček musel skončit kvůli nemoci, další cvičení zatím nezvládal. Oba by měli přijet později,“ prozrazuje Iva Wizurová, koordinátorka speciálních léčebných programů Sanatorií Klimkovice.

Studie odstartovala letos na jaře. Její přesný název je „Komplexní intenzivní lůžková léčebně rehabilitační péče dětských pacientů s dětskou mozkovou obrnou a získanými postiženími mozku“ a má za cíl prokázat, nakolik účinné jsou neurofyzikální intenzivní rehabilitační terapie.

„Rodiče, kteří k nám jezdí se svými dětmi i opakovaně, mohou ze své zkušenosti říci, že intenzivní rehabilitace, které probíhá až několik denně, opravdu přináší výsledky. V České republice ale zatím není k dispozici žádný výzkum, který by jejich zkušenosti potvrzoval. Proto jsme připravili tento pilotní projekt,“ vysvětluje prokurista Sanatorií Klimkovice Jozef Dejčík.

Projekt by měl trvat 1,5 roku a přijde až na 3 miliony korun. Srovnávat by se měly výsledky u dvou souborů dětí. Patnáct z nich by mělo projít opakovanou intenzivní rehabilitací, dalších patnáct s obdobnými diagnózami standardní lázeňskou léčebně rehabilitační péčí.

„Cílem je zjistit, jaký je efekt lůžkové léčebně rehabilitační péče u dětí s dětskou mozkovou obrnou a získanými postiženími mozku v závislosti na její intenzitě a četnosti,“ objasňuje odborný garant projektu, lékař Zdeněk Machálek.

Už v únoru vybrali lékaři z téměř stovky přihlášených malé pacienty, kteří jsou pro studii vhodní. Jednou z podmínek bylo, že takovou formu neurorehabilitace absolvují poprvé. Šanci vyzkoušet si některý ze specializovaných intenzivních rehabilitačních programů tak zároveň dostaly děti, jejichž rodiče si ho dosud z finančních důvodů nemohli dovolit.

„Výzkumy v zahraničí už prokázaly, že standardizace lůžkové léčebně rehabilitační péče s vyšší intenzitou, než jak je to v současnosti, vede k většímu efektu rehabilitační péče. Ovšem jde o cvičení v rozsahu 4 až 5 hodin denně s frekvencí až dvakrát ročně. Takové formy rehabilitace mohou výrazně korigovat a minimalizovat postižení,“ upozorňuje doktor Machálek.

Pacienti, jejichž stav se zásluhou intenzivní rehabilitace zlepší, jsou pak méně závislí na pomoci okolí, mohou se zapojit do vzdělávacího systému a následně do pracovního procesu.

„Po třech letech, kdy intenzivní rehabilitační programy nabízíme, už z vlastní zkušenosti víme, že skutečně přináší výsledky, že pokroky postižených dětí jsou výrazné. Teď to jen prokazujeme sofistikovanou studií s přesně nastavenými parametry,“ doplňuje primář Sanatorií Klimkovice Tomáš Bauko.

V Sanatoriích Klimkovice věří, že výsledky jejich výzkumu by mohly sloužit pro přípravu konkrétního metodického postupu v léčbě dětí s dětskou mozkovou obrnou a získanými postiženími mozku, které dosud neexistují.

Současné standardní rehabilitační postupy platí od devadesátých let minulého století a odvíjejí se od metodik, které se užívaly už v sedmdesátých letech minulého století. Ve světě od té doby došlo k velkému rozvoji rehabilitačních metod, který se zatím nijak nezohlednil.

„Na výsledky nějakého podobného výzkumu zoufale čekáme. Naše děti jezdí za různými intenzivními rehabilitacemi na celou řadu specializovaných rehabilitačních pracovišť. Aby rodiče získali prostředky na jejich úhradu, mnohdy musejí potupně sbírat plastová víčka. Mnozí rodiče přitom už z vlastní zkušenosti vědí, že tyto metody pomáhají, a dělají proto maximum, aby je pro své děti zajistili. Výzkum, který by mohl sloužit jako podklad ke změně současné metodiky rehabilitace, bychom velmi uvítali. Doufáme, že se nám také podaří iniciovat změnu v systému úhrad, aby se ze zdravotního pojištění platila rehabilitace pro naše děti v potřebném rozsahu. Je evidentní, že ten současný je naprosto nedostačující,“ prohlásil Miloš Svoboda, zakladatel Asociace rodičů dětí s dětskou mozkovou obrnou a přidruženými neurologickými onemocněními ČR. Projekt podpořil Moravskoslezský kraj dotací pro Asociaci rodičů dětí s dětskou mozkovou obrnou ve výši 700 tisíc korun.

„Výzkum považujeme za důležitý, proto jsme se rozhodli podpořit asociaci dotací. Navíc nás velmi těší, že špičkové rehabilitační programy a takto sofistikovanou studii realizuje zařízení právě v našem kraji,“ prohlásil hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Další děti vybrané pro studii nastoupí do Sanatorií Klimkovice postupně opět v září a v říjnu.