Nejnovější zprávy: Policie má zloděje, který ukradl medaile z hrobu tragicky zemřelého policisty Obchvat Komárova má zelenou, stavba může začít v roce 2027

Proměny kraje

Hukvaldy zpřístupní jednu z nejstarších částí hradu, veřejnosti se otevírá Kühnův palác

Moravskoslezský kraj dokončil revitalizaci renesančního paláce z poloviny 16. století. Dvoupatrové obytné křídlo, jedna z nejstarších částí hradu Hukvaldy, nebylo kvůli bezpečnosti veřejnosti přístupné.

Foto: se souhlasem Moravskoslezského kraje

Díky dotaci z EU se palác podařilo opravit a tím pádem otevřít návštěvníkům. Slavnostní otevření Kühnova paláce proběhne v sobotu 14. října „Zřícenina hradu Hukvaldy, která spadá pod krajské Muzeum Beskyd, je jedním z nevíce navštěvovaných míst v našem regionu. Sjíždí se sem milovníci historie, ale i vážné hudby, vždyť s tímto místem je úzce spjatá osobnost Leoše Janáčka. Hrad má ve správě Moravskoslezský kraj, naší snahou je o naše památky co nejlépe pečovat. Zpřístupnění renesančního paláce proto vnímám jako velmi důležitou událost, které toto místo nejen zatraktivní, ale také zachová pro příští generace. Díky rekonstrukci je totiž objekt také lépe chráněný proti povětrnostním podmínkám,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo a doplnil, že palác bude využívaný nejen v rámci prohlídkových tras, ale i jako nový výstavní prostor.

Palác měl ze 70. let minulého století novou střechu, revitalizace tedy hlavně spočívala v zasklení oken, položení nové podlahy, vybudování schodiště a doplnění dřevěných a kovových prvků. V rámci projektu dostal palác novou elektroinstalaci a kompletní osvětlení.

Revitalizace paláce vyšla na 4,2 milionů korun, z 85 % byla financována z evropských zdrojů, spoluúčast státu činila 5 %, zbytek pokryl ze svého rozpočtu Moravskoslezský kraj. Evropské peníze byly čerpány z přeshraničního programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika 2014-2020, a to v rámci projektu Remeslá a priemysel v múzeu. Partnerem Muzea Beskyd Frýdek-Místek je Považské múzeum v Žilině. Slovenský partner v rámci projektu opravil podkroví Budatínského hradu v Žilině.

Z celkové evropské dotace 16,5 milionu korun získala česká strana 6,5 milionu, slovenská strana 10 milionů korun. Kromě výše zmiňovaných investičních akcí jsou součástí projektu také takzvané měkké aktivity zaměřené na řemesla a dobový průmysl. „Návštěvníci hradu se díky propojení nejmodernějších technologií a tradičního umění mohou těšit na interaktivní zážitky formou audiovizuálních výstupů, díky digitalizaci jedinečných sbírkových předmětů vznikne aplikace s rozšířenou realitou, plánované jsou i společné výstavy v moderním provedení a další atraktivní program,“ uzavřel náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo, s tím, že v poslední době tolik oblíbené rozšířená realita se právě tvoří a návštěvníkům paláce bude k dispozici ihned od začátku nové sezóny v příštím roku.

Výstavba dvoupatrového obytného křídla hradu Hukvaldy proběhla v letech 1550–1560. Na jejím počátku byl olomoucký biskup Jan Dubravius, dokončení stavby se ale nedožil. Jeho nástupcem na biskupském stolci byl Marek Khuen (německy Markus Kühn), po němž nese toto renesanční křídlo také název. Nová budova spojovala starý gotický palác na východní straně s boskovickým křídlem na západě. Průčelí budovy obrácené do nádvoří mělo velká okna, která byla umístěna přesně nad sebou.