Nejnovější zprávy: Mladá žena ztratila během hokejového MS před arénou dvě malé děti, policisté je našli Sedmatřicetiletá žena na motorce se srazila s autem, utrpěla vážná zranění

Byznys

Kancelář 3ADVOKÁTI pomáhá nezištně lidem postiženým pandemií

Advokacie je usedlý obor, kanceláře se liší hlavně v přístupu ke klientům, říká Martin Hykel z 3ADVOKÁTI.

Martin Hykel. Foto: 3ADVOKÁTI

Jak se vás dotýká současná pandemická situace? Jaké bude mít následky pro podnikání v kraji?
Situace se nás dotýká hodně, přestože naše podnikání nestojí v první linii. Nemuseli jsme zavřít, ale všichni zaměstnanci jsou na home office. Cítíme, že byznys se dost zpomalil. Rozhodli jsme se pomoct zasaženým lidem a otevřeli jsme komunikační kanál pomahame@3advokati.cz, kde zdarma poskytujeme služby lidem a společnostem postiženým současnou situací. Taky jsme stáli u zrodu projektu pravovrousce.cz. I tam poskytujeme právní poradenství zdarma. A na našem Facebooku a LinkedInu se snažíme srozumitelně podávat informace o legislativních změnách. Takže práce je pořád dost.

Proč si dát záležet na výběru advokátní kanceláře? V Česku je jich mnoho a řekl bych, že z podstaty věci by všechny měly nabízet podobně kvalitní služby.
Z podstaty věci ano, ale stejně, jako se liší kvalitou kuchaři, holiči nebo třeba fotbalisté, liší se i advokáti. Když pominu hodnocení kvality, tak velký rozdíl je taky ve formě poskytování těch služeb. Někdo je více digitální, někdo formální, někdo je flexibilnější a někdo může třeba vzbuzovat hrůzu u protistrany. Každý by si měl vybrat takového advokáta, aby mu spolupráce maximálně vyhovovala, aby tam byla důvěra a aby ten výsledek co nejvíce odpovídal požadavku klienta. Podle mě je třeba na to nahlížet tak, že advokát je člověk, kterého si pustíte hodně blízko k tělu. Budete mu dávat hodně interní informace o vaší firmě. Musíte mu důvěřovat, že řešení a doporučení, s kterými přichází, jsou pro vás nejvhodnější. No a my jsme přesvědčeni, že když už si někoho pouštíte takhle do kuchyně, tak chcete nejen to, aby vám výsledek moc chutnal. Taky chcete, aby se choval slušně, aby vám srozumitelně vysvětlil, co vlastně dělá. No a že si s ním u toho dobře pokecáte, to už je jenom třešnička na dortu.

3ADVOKÁTI tým

Dnes je tým kanceláře 3ADVOKÁTI dvojnásobný.

V čem se tedy lišíte od ostatních advokátních kanceláří?
Těch odlišujících znaků je několik. Nejzásadnějším rozdílem je asi způsob jednání s klientem a celkově přístup k němu. Ve společnosti panuje taková představa – a bohužel není vůbec mylná, že většina advokátů sedí za obrovským stolem v utažené kravatě a s lehkou nadsázkou klientům fakturuje hodinovou sazbu už za otevření dveří. A tohle nás hrozně štve. Náš přístup je jiný. S klienty se bavíme srozumitelně, bez paragrafů a klidně i na tykačku u piva. Cenovou politiku máme postavenou maximálně transparentně. Úvodní porady si neúčtujeme. Až po nich klientovi navrhneme řešení a naceníme naše služby. V ideálním případě ve fixní sazbě, takže od začátku bude vědět, co dostane a kolik ho to bude stát.

Cílem je, aby se klient nebál kdykoliv nám zavolat. Třeba se sebemenší prkotinou, protože ví, že pětiminutový hovor mu fakturovat nebudeme. Jsme digitální, takže porady a meetingy zvládáme v pohodě on-line, což může všem ušetřit dost času. Chceme zbavit společnost strachu z advokátů. Chceme, aby klient cítil, že za ním stojíme, a aby naše spolupráce byla příjemná a především výhodná pro obě strany. Velmi úzce spolupracujeme s notářem, účetním, daňovým poradcem, auditory i exekutorem, takže jsme schopni klientovi nabídnout kompletní balík služeb, který pro podnikání potřebuje.

Nezlobte se, ale nemohu se v sobě zbavit dojmu, že advokacie je dost usedlý obor. Nebo i v tomto prostředí lze něco inovovat?
Je to tak, dost možná je ten nejusedlejší. Prostor pro inovace je omezený, ale určitě tady je. V prvé řadě zejména v tom přístupu ke klientovi. Co se týče technické stránky, celý obor se postupně digitalizuje. Iniciativa je ale na samotných kancelářích, ne z vrchu od České advokátní komory. Většina advokátů se opravdu zasekla někdy v roce 1998. Zní to neuvěřitelně, ale i my osobně známe pár advokátů, kteří dodnes bojují s počítačem, e-mailem a o internetu mají zkreslené představy.

Třeba nedávno mi jeden kolega navrhl, jestli mu nechci poslat jeden dokument faxem. Přísahám, že nekecám. Já jsem ročník 1988 a fax znám jenom z televize, takže asi tolik k usedlosti advokacie.

Nedávno jste oslavili druhé narozeniny a přestěhovali se do nových prostor. Kam jste se za ty dva roky posunuli? Nebojujete trochu s názvem, stále jste jen tři advokáti? Předpokládám, že jste za tu dobu navýšili počet klientů.
Posunuli jsme se o hodně. A tím nemyslím přesun ze Sokolské na Nádražní. Před dvěma lety jsme začínali opravdu jen ve třech a veškerou právní, kancelářskou a administrativní práci jsme museli zastat sami. Dneska máme tým osmi lidí a je to obrovsky znát. Procesy se zásadně zjednodušily, zrychlily a zefektivnily. Máme štěstí, že o práci u nás je velký zájem, takže si můžeme dost vybírat. A musím říct, že zatím máme šťastnou ruku. Neroste jen tým, ale souběžně s ním samozřejmě i portfolio spokojených klientů, což je pro nás ukazatelem, že jdeme správným směrem. Zastupujeme významné společnosti krajského významu, ale i jedny z nejúspěšnějších start-upů v kraji. Název pořád vidíme jako skvělou volbu, přestože vznikl spíše z legrace u piva. Nechtěli jsme se ztratit v záplavě legalů a zároveň nechtěli být advokátní kancelář, která má v názvu výčet příjmení, což nám evokuje právě tu starou gardu. I když už nás je více, tak tři zakládající advokáti budeme pořád my tři, takže tohle zatím nemáme v plánu měnit. Ale i kdyby nás to někdy přestalo bavit, tak vždycky můžeme udělat rebranding a to číslo navýšit, dokonce si někdy ve srandě říkáme, že to bude marketingová lahůdka (směje se).

3ADVOKÁTI kancelář

Nová kancelář 3ADVOKÁTI sídlí v centru Ostravy v ulici Nádražní.

Co vás vlastně vedlo k tomu založit novou advokátní kancelář? Byla to jen ta nechuť k usedlosti oboru? To jste se přece mohli přidat do nějaké modernější advokátní kanceláře.
My tři se známe už dlouho a vždycky jsme si říkali, že bychom jednou mohli udělat společnou advokátku, takže ten plán ve vzduchu visel třeba deset let. Po škole jsme se samozřejmě profesně rozdělili a každý dělal něco jiného. Před založením kanceláře jsme dokonce byli každý v jiné fázi kariéry. Filip fungoval jako samostatný advokát, Martin byl součástí týmu významné ostravské kanceláře a já jsem vedl českou pobočku mezinárodní advokátky. Takže to máme samostatného advokáta, lehce zkostnatělou, byť velmi úspěšnou místní kancelář, a korporát. Filip už si dělal advokacii podle sebe, ale my s Martinem jsme pořád tu svobodu neměli. Tak jsme si jednou řekli, kdy jindy, když ne teď. Opustili jsme teplá místečka jistoty a vyběhli do divočiny. Zpětně to všichni vidíme jako jedno z nejlepších rozhodnutí v životě.

Přeje české právní prostředí začínajícím podnikatelům? Neztrácí se start-upy v hromadě lejster?
To je docela záludná otázka. Řekl bych, že nejsme stát, který by vyloženě podporoval začínající podnikatele, alespoň ne ulehčením administrativní zátěže nebo nějakými výjimkami do začátku. Lejster je na úvod dost. Kdo se do toho pustí bez pomoci, může se ztratit. Evropské i světové trendy nás ale tlačí k tomu, abychom jako společnost podporovali podnikání a aby stát zjednodušoval procesy, což se postupně začíná projevovat i v českém právním prostředí.

V Moravskoslezském kraji navíc máme velmi úspěšné projekty, které se na tohle téma zaměřují, a to i se značnou podporou města nebo kraje. Namátkou Chytrá myšlenka MSK, Greenlight Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava nebo třeba Start Up Community Moravskoslezského inovačního centra.

Proč jste se stali členem Patriotů MSK?
Tu krev patriota v sobě máme všichni. Přestože jsme studovali v Brně, ani chvíli nikdo z nás nepřemýšlel, že bychom tam zůstali. Nebo nedej bože šli do Prahy. Myšlenka sjednocení a podpora lidí, kteří to cítí stejně, je skvělá, takže nebylo o čem diskutovat a stali jsme se členy. Snažíme se podporovat lokální podnikání na všech možných frontách. Spolupracujeme se spostou místních organizací, ať už se jedná o ostravský Impact Hub, MSIC nebo třeba Greenlight. Většinou podporu těchto organizací děláme zdarma, takže poměrně často start-upisty v rámci různých akceleračních programů školíme v právu nebo jim radíme, jak začít a na co si dát pozor.

Kde vidíte Moravskoslezský kraj v roce 2030?
Já jsem celoživotní optimista, takže to vidím pozitivně. Kraj se krásně zelená a postupně ztrácí punc černého cípu republiky. Na krajské úrovni je podpora podnikání a vidím, že se začíná vracet. Vznikají tu zajímavé projekty, které nám závidí celá republika. V mnoha ohledech jsme před zbytkem republiky napřed už teď. Třeba dopravní podnik je napřed dokonce před většinou Evropy. Kulturní život je taky na vzestupu. Navíc pořád čtu, co dalšího vzniká nebo je v plánu. Myslím, že tady máme hodně chytrých hlav a schopných lidí. Jako velkou výhodu vidím ten patriotismus, takže všichni neutíkají do Prahy nebo do světa, ale realizují se tady. Takže jo, budoucnost vidím velmi pozitivně!

3ADVOKÁTI

3ADVOKÁTI je advokátní kancelář založená Martinem Hyklem, Martinem Čajkou a Filipem Hořínkem. Říkají o sobě, že jsou advokacie digitálního věku. Zakládají si na srozumitelné a jasné komunikaci, inovativních řešeních a transparentním jednání. Od roku 2019 jsou členem Patriotů MSK.