Nejnovější zprávy: Policie má zloděje, který ukradl medaile z hrobu tragicky zemřelého policisty Obchvat Komárova má zelenou, stavba může začít v roce 2027

Kultura

Legendární kapela Prouza jede turné k reedici kultovních prvních dvou desek

Šlápnout tomu na krk, nebo stát opodál. To je refrén jednoho z nadčasových hitů frýdecko-místecké kapely Prouza, při kterém její fanoušci divočí.

Foto: Petr Broulík

Skladby jako Na venku, Ve dne s noci či Před tebou s klipy režiséra Davida Ondříčka jsou stejně jako další ze dvou prvních alb prověřenými „zabíráky“ na koncertech kapely, který mohli například Ostraváci vidět v lednu v přívozském Barrák music clubu.

Prouza tam opět s novými mladými posilami předvedla, že tyto skladby, v první „zlaté“ fázi kapely otextované a zpívané „nehybným“ Tomášem Hamplem, jsou nezapomenutelné a pořád umí pořádně rozdivočit rockové publikum. A právě tyto dvě alba vyšla na konci minulého roku znovu v reedici a pětatřicetiletá Prouza výhradně se skladbami z nich opět brázdí klubová i festivalová pódia.

Zpěvák je tři měsíce mladší než kapela

Prouza se restartovala ve své historii už potřetí, ovšem pokud si fanoušci pamatují kapelu Brumerova Prouza, která jí předcházela, je to už vlastně počtvrté.

„První koncert měla kapela Prouza dne 17. listopadu 1989,“ připomíná zpěvák Tomáš Gavlas, který je o tři měsíce mladší než kapela. „Ale nejsem v Prouze nejmladší, tím je náš nový bubeník Alex, kterému je šestnáct. Na křtu obou nejstarších desek v Brně na sklonku minulého roku převzal štafetu po našem původním bubeníkovi Borisi Závadovi, který skončil v jednašedesáti letech," dodává.

Prouza trochu pokládá Brno za svůj druhý domov, původní dvě nejstarší desky V Otrhaném domě z roku 1990 a Ve dne v noci 1992 totiž vydalo známé brněnské vydavatelství Indies. U tohoto vydavatelství ostatně dál působí. Nově vydané desky však nejsou nově remastrované, původní nahrávky v továrně na vinyly v Loděnicích u Berouna se totiž i přes velkou snahu nenašly. „Ale technici si se zvukem přesto pohráli a skladby na reedicích znějí nejlépe, jak kdy zněly. A možná je dobře, že to není remaster, je to prostě otisk doby. A to má taky svoje kouzlo,“ říká Tomáš Gavlas.

Klapne letos Trutnov?

Brno není jen místo, kde stále působivá alba, která přiměla ke spolupráci s kapelou i režiséra Davida Ondříčka, vznikla. „V Brně se nám taky dobře hraje a máme tam spoustu fanoušků. Ostatně teď je v tour k reedici prvních alb před námi klub Mír v Uherském Hradišti, GoGo Klub Znojmo,“ říká frontman kapely s tím, že už nyní má kapela domluveno hraní na dvou letních festivalech, například v březnu na Žižkovské noci v Praze.

O Prouzu stál loni v létě i pořadatel legendárního Trutnov Open Air Festivalu Martin Věchet. Prouza však musela nakonec koncert zrušit, když si den před koncertem bubeník pochroumal ruku. „Moc nás to mrzelo. Tak doufáme, že letos už Trutnov mohl klapnout,“ dodává Gavlas.

Koncerty doma jsou nejlepší

Vrcholem letní sezony Prouzy byl loni festival v MikuLOVE v Mikulově na jižní Moravě. „Tam jsme hráli společně s kapelou Garage a Tonym Ducháčkem. Dnes si Prouzu každý pamětník spojuje s kapelou Priessnitz, se kterou měla často společné koncerty, ale málokdo ví, že prvními parťáky Prouzy v začátcích bývala právě Garáž. Než vznikl Priessnitz,“ připomíná frontman Prouzy.

Prouza nezapomíná ani na svůj „rodný“ Frýdek-Místek. Kapela se tam snaží vystupovat často, nedávno například slavila ve Sviadnově své narozeniny. „Frýdek-Místek si dáváme tak trochu za odměnu. Všechny majitele a provozovatele klubů tam známe, máme tam spoustu fanoušků a kamarádů. Proto, když hrajeme ve Frýdku-Místku, snažíme se dávat malé vstupné a všechny kámoše pozveme zadarmo. Aby se slezla naše banda a aby ten koncert byl pro všechny příjemný. Prouza ostatně vznikla tak, že to byla banda lidí, a my rádi hrajeme pro naše kamarády,“ připomíná Gavlas.

Prouza se bude líbit i za dva tisíce let

Baví ho však, že pětatřicetiletá kapela oslovuje i mladé publikum. „Právě na jižní Moravě nás baví, že na nás chodí většina lidí mladých a někdy je v sále třeba jen deset těch šedivých. Ale to často záleží na tom, jak pořadatel náš koncert pojme. Někdy totiž promuje koncert jen mezi starší generaci. A tak je tam jen třeba čtyřicet procent mladých. Ti zase ale na naši hudbu řádí nejvíc,“ směje se.

A dodává, že hudba Prouzy je nadčasová. „Já jsem vlastně také v podstatě mladý. Ale z muziky Prouzy jsem prostě hotový. Našemu novému bubeníkovi Alexovi je šestnáct let a je to brutální punker. Když jsem s ním zkoušel domlouvat, že u nás nastoupí za bicí, tak trochu ohrnoval nos, ale za měsíc mi volal, že začal Prouzu poslouchat a že už neváhá ani minutu a nastupuje k nám. Myslím, že hudba Prouzy se bude líbit hudbymilovným lidem i za dva tisíce let,“

Chtějí slyšet i novou Prouzu

Také proto pracuje kapela i na nových skladbách. „Scházíme se, vymýšlíme, posíláme si texty a melodie. Je to v procesu, všichni se nás ptají, všichni by chtěli slyšet i novou Prouzu, také vydavatelství Indies nás ponouká, jestli nechceme vydat novou desku. Ti už by nás nejraději viděli v nahrávacím studiu,“ směje se Gavlas.

Prouza sice na svých současných koncertech hraje výhradně skladby ze dvou prvních alb, ale jako bonus mohou lidé na koncertech slyšet i píseň O vodě, která byly součástí chystaného třetího alba v původní sestavě Prouzy v roce 1994, ale nikdy stejně jako album nevyšla. Postupně chce Prouza do play listu přidávat i některé skladby z třetího a čtvrtého alba, které vyšly v pozdějších fázích kapely.