Nejnovější zprávy: Policie má zloděje, který ukradl medaile z hrobu tragicky zemřelého policisty Obchvat Komárova má zelenou, stavba může začít v roce 2027

Byznys

Liberty Ostrava chce znovu rozjet vysokou pec, dluží ale miliardy

Hutní společnost Liberty Ostrava chce podle hejtmana Moravskoslezského kraje Jana Krkošky do konce prosince znovu spustit vysokou pec číslo tři.

Ilustrační foto: Vladimír Pryček/Magazín PATRIOT

Firma, která patří k největším v regionu a zaměstnává 6000 lidí, propouštět nebude. Hejtman se tuto informaci dozvěděl v úterý na jednání předsednictva tripartity, které se účastnil i ministr financí Zbyněk Stanjura. Podle informací HN.cz firma požádala o ochranu před věřiteli, ke konci října dlužila přes tři miliardy korun. Na vážnou situaci v podniku v půlce října upozornili odboráři prohlášením, že se firma podle nich nachází před bankrotem.

"V úterý jednalo krajské předsednictvo tripartity. On-line se ho účastnil i ministr financí Zbyněk Stanjura. Od vedení společnosti jsme se dozvěděli, jak chtějí postupovat. Do konce prosince by chtěli zprovoznit vysokou pec číslo tři. Propouštět nebudou. To byly hlavní dva body," řekl. Jedinou vysokou pec, kterou měla firma v provozu, odstavila 23. října. Dočasné odstavení na dva týdny zdůvodňovala nedostatečnou poptávkou. Později ale sdělila, že pec zůstane v tzv. teplém útlumu, kdy udržuje teplo podstatně nižší než při běžném provozu.

Individuální moratorium na ochranu před jedním věřitelem, dodavatelem energií Tameh, Krkoška nevnímá jako šťastné. "Na druhou stranu to je ale pro Liberty důležité. Dostanou čas na to, aby splnili sliby, které nám dali. Věřím, že tento čas společnost využije k tomu, aby učinila jasné kroky vedoucí ke spuštění vysoké pece. A taky k tomu, aby se nepropouštělo," dodal hejtman. Kraj má v Česku druhou nejvyšší nezaměstnanost po Ústeckém kraji. Zatímco v říjnu v celé republice nezaměstnanost činila 3,5 procenta, v Moravskoslezském kraji to bylo 4,9 procenta.

Návrh firmy na individuální moratorium na ochranu před jedním věřitelem krajský soud v Ostravě podle HN.cz přijal. Huť má nyní 30 dní na předložení plánu restrukturalizace. V návrhu na moratorium firma podle serveru uvedla, že počítá se vstupem investora a chystá také prodeje emisních povolenek či nepotřebného majetku.

V návrhu na ochranu Liberty Ostrava uvedla, že provoz závodu negeneruje příjem postačující k úhradě dluhů. Firma se údajně obává, že by se bez restrukturalizace dostala do úpadku. Dodavatel energií Tameh byl ke konci října největším soukromým věřitelem hutě s pohledávkou 846 milionů korun, která v listopadu stoupla na více než miliardu. "Tameh je připraven plně spolupracovat tak, aby provoz i zaměstnanost mohly být zachovány," řekl HN.cz mediální zástupce Tamehu Patrik Schober.

Tameh Czech je někdejší závod Energetika, který vznikl jako součást tehdejší Nové huti, nynější Liberty. Když podnik vlastnila skupina ArcelorMittal, byla Energetika vyčleněna do samostatné firmy. V roce 2019 huť změnila majitele a nyní patří do Liberty Steel Group z globálního koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Tameh ale zůstal majetkem společného podniku ArcelorMittalu a polského Tauronu.

Liberty Ostrava dluží také státní pojišťovně EGAP, jež za huť zaplatila úvěr asi 1,5 miliardy korun poskytnutý před třemi lety bankou Greensill. Jednalo se o podporu státu pro zachování provozu hutě v době pandemie nemoci covid-19, píše server.

Na vážnou situaci v podniku v půlce října upozornili odboráři prohlášením, že se firma podle nich nachází před bankrotem. Huť předtím dočasně odstavila vysokou pec číslo tři, jedinou, kterou měla v té době ještě v provozu. Druhou vysokou pec, číslo dvě, huť odstavila na konci loňského července. V polovině listopadu o situaci ve firmě jednala krajská tripartita. Vedení Liberty Ostrava dala tripartita za úkol předložit harmonogram vývoje strategie firmy. Mluvčí huti Kateřina Zajíčková tehdy řekla, že firma neplánuje propouštění a na strategickém plánu pracuje.