Nejnovější zprávy: Cihlový palác! řekl architekt, když poprvé viděl budovu jatek. Dnes tu otevřela galerie ​Hořký osud. Papadopulos odmítl Baník a spadl s Karvinou. Ukončí kariéru?

Společnost

Manželský pár z Polska prodával nápoj šamanů z Peru. Teď je čeká vězení

​Za nelegální obchody s psychotropním nápojem připraveným podle starého receptu peruánských šamanů udělil dnes Krajský soud v Ostravě polskému manželskému páru nepodmíněné tresty 5,5 a 8,5 roku.

Ilustrační foto: Pixabay.com

Podmíněný trest uložil třetímu obžalovanému, jenž se na dovozu nápoje ayahuasca z odvaru z lián, který je v Česku na rozdíl od Peru na seznamu drog, podílel. Všechny navíc ze země vyhostil a zabavil jim domek na Novojičínsku. Domek pořídili, aby tam mohli pořádat šamanské rituály a jejím účastníkům zakázaný nápoj podávali. Od svých klientů inkasovali přes deset milionů korun.

Manželský pár a jejich známý podle obžaloby vytvořili organizovanou zločineckou skupinu. Obžalovaní ale veškerou vinu odmítli a obžalobu označili za spekulaci a nesmyslné konstrukce.

Podle státního zástupce je ale prokázáno, že trojice od roku 2015 do předloňského října ve velkém nechávala z Peru posílat koncentrát nápoje ayahuasca, který obsahuje v Česku zakázanou halucinogenní látku DMT. Nápoj využívají údajně už 5000 let k rituálním účelům šamani v peruánské džungli. Jako fakultativní výlety tento zážitek nabízejí i tamní hotely. Převážně v Česku pak obžalovaní pořádali pro zahraniční klientelu rituály, při kterých jim nápoj s drogou podávali.

Do Česka podle soudu postupně dostali přes 200 kilogramů koncentrátu, ze kterého naředěním získali asi 300 litrů nápoje. Podle rozsudku uspořádali nejméně sto rituálů, kterých se účastnilo přibližně 1300 klientů. Za osobu a rituál si účtovali až 1500 polských zlotých, tedy v přepočtu asi 8370 Kč. Zaměřovali se výhradně na klienty z Polska či Německa a Dánska, nikdy ne na obyvatele České republiky. Podle soudce Miroslava Muchy tak chtěli ztížit své případné odhalení.

Jaroslaw Kordys, jemuž soud uložil nejvyšší trest, podle obžaloby obchod v Peru dojednal. Nejprve do Polska a pak i do Česka postupně dostával dvoukilogramové zásilky s koncentrátem zakázané látky. S obžalovaným Petrem Kanawkou, kterámu soud uložil podmíněný trest, pak zakoupil v Heřmanicích u Oder na Novojičínsku rekreační objekt. Tam pak podle obžaloby pořádali ceremoniály, při kterých účastníkům podávali nápoj ayahuasca. Kordysova manželka Karolína podle obžaloby zajišťovala na obřady klientelu. Kordys na nich vystupoval jako šaman a jeho žena jako jeho asistentka. Starala se o účastníky pod vlivem drogy či zajišťovala při seancích hudební doprovod.

Všichni vinu odmítají. Obžalovaný Kanawka tvrdí, že se stal obětí Kordyse a o ničem nevěděl. Kordysova manželka zase uvedla, že pouze pomáhala při ceremoniích a mrzí ji, že trpí za chyby manžela. Kordys pak uvedl, že nápoj užíval pouze on a nikomu z účastníků ceremonií jej nepodávali. To ale soud nepřijal. Podle něj se prokázalo, že děj popsaný v obžalobě se stal a podíleli se na něm obžalovaní.

"Museli jsme odpovědět na základní otázku, zda byl nápoj při rituálech podáván, či nikoliv. Pokud byl podáván, pak komu, v jakém množství ji užíval nebo byl podáván nápoj bez účinné látky DMT," uvedl soudce. Podle něj nejsou pochybnosti o tom, že se podával nápoj s drogou. Vychází z toho, že úřady v Německu a USA zajistily tři zásilky, které obsahovaly DMT. Navíc při zatčení obžalovaných těsně před jedním rituálem našli policisté v domě jen větší množství nápoje s účinnou látkou.

Ayahuascu lze pode odborníků považovat za psychedelikum. Mění smyslové vnímání, vnímání času i myšlení a zesiluje emoční prožívání. Nápoj se připravuje z liány banisteriopsis caapi, používají ho amazonští domorodci. Ve 20. století vznikly církve užívající ayahuascu jako svátost.