Nejnovější zprávy: OneHouse. Moderní, designové a úsporné domky z Ostravy Lexus v Ostravě chystá vánoční trh s Davidem Valíčkem i dárky z MasterChefa

OSTRAVA-JIH

Obyvatelé Jihu hlasují o tom, do čeho má obvod investovat 10 milionů

​Nejlidnatější městský obvod Ostravy patří v České republice k průkopníkům participativního rozpočtu.

V roce 2018 vzniklo díky nápadu a hlasování obyvatel Jihu hřiště za 650 000 korun ve Výškovicích. Foto: nasjih.cz

Jeho obyvatelé tak mohou hlasovat již po páté o tom, co nového chtějí v obvodu realizovat. Obvod do takzvaného participativního rozpočtu vloží 10 milionů korun.

O přízeň hlasujících se letos uchází 41 návrhů místních občanů. Hlasovat je možno do nedělní půlnoci 8. listopadu 2020.

Díky participativnímu rozpočtování s názvem Náš Jih - Společně tvoříme Jih již vznikla řada zajímavých projektů od dětských hřišť po obnovu zábřežské kaple.

Kompletní přehled i informace k hlasování jsou k dispozici na webu http://nasjih.cz/

Iniciátorka participativního rozpočtování (PR) v městské části Ostrava-Jih, místostarostka Hana Tichánková, se mimo jiné podílela na vytváření pravidel participativního rozpočtu v rámci celé České republiky.

„Obdobně jako vloni mají všichni hlasující k dispozici 4 plusové (pozitivní) a 2 mínusové (negativní) hlasy napříč všemi návrhy ve 4 částech - Dubina a Bělský Les, Hrabůvka, Výškovice a Zábřeh. Hlasování probíhá pouze elektronickou formou a letos již není třeba uvádět telefonní číslo. Zapojit se mohou všichni obyvatelé Ostravy-Jihu starší 16 let, kteří chtějí využít možnost přímo ovlivnit podobu našeho obvodu,“ vyzývá Hana Tichánková.