Nejnovější zprávy: Tragická nehoda na Rudné. Motorkář vjel do protisměru, srážku nepřežil Pětadvacetiletý muž v Ostravě přežil srážku s vlakem

Společnost

Ostrava pomáhá lidem v nouzi, kteří přišli o střechu nad hlavou

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka si v pondělí prohlédl pracoviště takzvaného Kontaktního místa pro bydlení na ostravské Nové radnici.

Foto: Petr Broulík

Právě sem přicházejí lidé a zástupci rodin, kteří jsou v životní nouzi, aby požádali o pomoc při řešení bytové nouze. A zde se jim zaměstnankyně tohoto sociálního pracoviště snaží co nejvíce pomoci.

„Ostrava byla historicky prvním městem, které v rámci České republice začalo systematicky řešit problém sociálního bydlení. A to není vůbec jednoduché. Na sociální odbory přicházejí často lidé, kteří dlouho neplatí nájemné nebo neplatí poplatky související s bydlením. Nebo jsou to lidé, kteří spadli nebo jim hrozí pád do dluhových pastí. Právě takovým lidem by měly pomáhat Kontaktní místa pro bydlení pomáhat účinněji, chystáme k tomu zákon o podpoře bydlení, na kterém spolupracujeme s ministerstvem po místní rozvoj,“ řekl ministr Marian Jurečka.

Dodal, že v těžké životní situaci se dnes často ocitají mladí lidé. „Třeba nastávající maminky, které nemají dostatečné zázemí. Pro tyto lidi je velmi důležité bydlení na adekvátní úrovni, a proto by v každé obci s rozšířenou působností měl vzniknout podobný kontaktní bod, který jim pomůže, pokud jim hrozí ztráta bydlení, nebo se ocitli v těžké životní situaci a bydlení nemají. Našim cílem je, abychom lidem pomohli dříve, než případně skončí na ulici nebo spadnou do několikanásobných exekucí,“ řekl ministr práce a sociálních věcí.

Přes šest stovek lidí v nouzi získalo v Ostravě byt

Ostrava zahájila v roce 2017 projekt Rozvoj sociálního bydlení ve městě. „Doposud jsme v 206 takzvaných sociálních bytech zabydleli 601 osob, z toho 323 dospělých a 278 děti, což je nesmírně důležité,“ řekl náměstek primátora pro sociální oblast Zbyněk Pražák

Tyto byty už získali lidé a rodiny, které se dříve nacházely ve velmi obtížných životních situacích. Jedinou podmínkou pro tyto lidi v nouzi je, že musejí spolupracovat se sociálními pracovníky města, kterých má dnes Ostrava dvanáct. Tito sociální pracovníci pomáhají novým nájemníkům městských bytů po dobu dvou let hospodařit a řešit každodenní problémy. Aktuálně tuto bytovou podporu město poskytuje 82 domácnostem. Když tito lidé uspějí, zůstanou v bytech dále bydlet už za standardních nájemních podmínek.

„Díky této spolupráci s domácnostmi si více než 85 procent těchto lidí získané bydlení udrží a dochází k celkovému zlepšení jejich životní situace,“ doplnil Jan Dohnal, primátor města.

Na tři tisíce lidí žije v azylových domech a ubytovnách. I děti

Ostrava si drží poměrně rozsáhlý bytový fond. Ze 120 tisíc bytových jednotek je více než deset procent ve vlastnictví města. A některé tyto byty jsou zařazeny i v sociálním projektu. Některé obce a města neřeší problém sociálního bydlení. Některá města vytěsňují lidi, kteří mají problém se sociálním bydlením, za své hranice. Tím však problémy těchto lidí neřeší.


Foto: Petr Broulík

V Ostravě je v současnosti asi 3000 lidí, kteří nemají možnost si na bydlení „sáhnout“ a nemají ani zkušenost s klasickým standardním bydlením. „Ti lidé jsou buď v azylových domech, nebo na komerčních ubytovnách. Problém je v tom, že často i se svými dětmi a těch dětí je tam poměrně hodně. A vyrůstají v nevyhovujícím prostředí. My se v těchto zařízeních snažíme vytipovávat vhodné rodiny a nabídnout jim byt, abychom je naučili znovu bydlet,“ řekl Pražák.

Město se proto snaží, spolu s městskými obvody, například obvody Ostrava-Jih, Poruba či Slezská Ostrava, připravovat pro byty, do kterých by se mohli za těchto podmínek nastěhovat. Město na rekonstrukce těchto bytů obvodům přispívá.

Ostrava si ponechala přes 12,5 tisíce bytů

Městské obvody, které spravují bytový fond, vlastní v současnosti 12 700 bytů. Mělo jich čtyřikrát více, ale zbytek od devadesátých let prodal. Přesto jich má oproti jiným městům stále dost. Byty však vlastní městské obvody a osm z třiadvaceti obvodů nabízí byty i pro projekt sociálního bydlení. Další byty k sociálnímu bydlení nabídla i společnost Heimstaden a někteří menší soukromí vlastníci.

Pracovníci Kontaktního místa pro bydlení už od roku 2022 pomáhají lidem při hledání řešení jejich problémů, nejen v oblasti bydlení, ale i v širokém spektru životních situací. Lidé v nesnázích získají kontakty na konkrétní organizace i potřebné formuláře. Pracovnice pomohou zorientovat se v systému sociální pomoci a vysvětlí, kde dané služby v Ostravě najdou.

Ostrava byla první, která spustila projekt sociálního bydlení

Ostrava byla prvním městem v Moravskoslezském kraji, které spustilo unikátní projekt zaměřený na podporu domácností v bytové nouzi, jehož součástí byl i vznik Kontaktního místa pro bydlení. Toto kontaktní místo se nachází v budově Magistrátu města Ostravy a mělo od svého otevření v listopadu 2022 již 1 044 klientů. Obyvatelům města tu poskytnou informace, jak řešit problémy v oblasti bydlení, s nimiž se potýkají, včetně nedostatku financí na jeho úhradu. Mají také možnost podat žádost o sociální byt.

Kontaktní místo pro bydlení je jedním z pilířů zákona, který připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí. „Asi nejvýraznější formou okamžité pomoci státu se v ekonomické a energetické krizi stal příspěvek na bydlení. Často jej čerpají rodiny nebo senioři. Chceme změnit aktuální stav a čelit problémům s dostupností bydlení, například pro mladé. Na ministerstvu práce a sociálních věcí máme projekt, jehož hlavním cílem je rozšířit sociální bydlení napříč celou Českou republikou. Spolupracujeme s Ministerstvem pro místní rozvoj a připravili jsme Zákon o podpoře v bydlení,“ dodal ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.