Nejnovější zprávy: OneHouse. Moderní, designové a úsporné domky z Ostravy Lexus v Ostravě chystá vánoční trh s Davidem Valíčkem i dárky z MasterChefa

Kultura

​Párek - nová autorská hra od nejlepšího divadla z divadel, které nikdo nezná

Už ve čtvrtek 25. dubna se uskuteční v ostravském Cooltouru premiéra nové autorské hry Párek Statického divadla.

Foto: Statické divadlo

Po úspěšné loňské inscenaci Útěk Statické divadlo připravilo nový titul, ve kterém se v duchu jevištního minimalismu a vypjatě nepsychologického herectví na pozadí faustovského tématu pokoušení (ne)vyrovnává s výzvami, kterým čelí soudobá společnost.

Po drobných projektech z minulých let jde o druhou plnohodnotnou inscenaci souboru.

Statické divadlo je moravskoslezský soubor, provozující nonartificiální, minimalistické, alternativní, autorské a statické divadlo bez přívlastků. Věnuje autorské experimentální tvorbě se snahou o společenský přesah.

Divadlo ocenil mimo jiné nestor českého divadla Jan Císař, za nadšeného fanouška se označil fyzický básník Petr Váša a další. Hříčka Zánicky získala v roce 2016 doporučení na festival Šrámkův Písek a ocenění za nejlepší jevištní tvar.

Hra Útěk, uvedená v roce 2018, se v hrála ve Staré aréně, v Absintovém klubu Les, v epicentru pražského alternativního divadla ve Vile Štvanice a objevila se i v programu českých festivalů neprofesionálního divadla (Šrámkův Písek, Jiráskův Hronov a další).

„Nejsme herecké divadlo. Pracujeme s trapností, civilností, rozvolňováním hranice mezi probíhajícím představením a přestávkou, koncem nebo začátkem. Někteří lidé si myslí, že improvizujeme, ale není to tak. Vždy je o pokusy o výpověď ke společenským problémům, pokus o zobrazení fragmentů současnosti. A hlavně by to měla být zábava, protože humor je jeden z mála funkčních způsobů, kterým se dá se soudobou realitou vyrovnat.“ (Jakub Tichý, autor a režisér)

Premiéra proběhne v Cooltouru ve čtvrtek 25. dubna od 19.00.

Vstupenky jsou ke koupi na webu cooltourova.cz. První repríza bude opět v Cooltouru následovat 18. května.

Osoby a obsazení:

režie: Jakub Tichý

scéna a výprava: Ondřej Turoň

hudba, kostýmy: Jan Lörincz

texty písní: Jan Lörincz, Jakub Tichý

hrají: O. Turoň, J. Jusku, J. Tichý, J. Piekelnicki, J. Lörincz

Uskutečněné projekty:

Párek (2019, autorská hra), Útěk (2018, autorská hra), Zánicky (2016, autorská pidihra), V. Havel: Anděl Páně (2015, scénické poločtení).