Nejnovější zprávy: Policie má zloděje, který ukradl medaile z hrobu tragicky zemřelého policisty Obchvat Komárova má zelenou, stavba může začít v roce 2027

Politika

Předvolební průzkum: klesá ANO i ČSSD, rostou Piráti/STAN i komunisté a SPD

​Hnutí ANO 2011 premiéra Andreje Babiše se aktuálně v březnovém měření společnosti SANEP těší přízni 26,2 % voličů.

Graf: Sanep

Oproti minulému měsíci zaznamenala tato vládní strana v aktuálním průzkumu volebních preferencí do Poslanecké sněmovny PČR pokles o 0,6 procentních bodů. Hnutí ANO však ztratilo svou pozici jednoznačného favorita sněmovních voleb.

Na druhém místě by totiž nyní skončilo koaliční uskupení Pirátů a hnutí STAN se ziskem 26,1 procent, což představuje oproti únoru letošního roku nárůst o 1,2 procentních bodů.

Třetí pozici by v současné době získalo koaliční uskupení SPOLU (ODS/TOP 09/KDU-ČSL), a to se ziskem 17,9 procentních bodů. V aktuálním průzkumu si tak toto koaliční uskupení oproti minulému měsíci pohoršilo, a to o 0,7 procent.

Z výsledků průzkumu je zřejmé, že toto koaliční uskupení pod vedením předsedy ODS Petra Fialy nemá tak výrazný zásah na své voliče, a ani se mu nedaří oslovit voliče nové.

Zatímco koaliční uskupení SPOLU vykazuje za uplynulé měsíce klesající trend voličských preferencí, již zmíněné uskupení Piráti/STAN zaznamenává průběžně trend rostoucí.

Na čtvrtém místě by v březnu skončila SPD pod vedením Tomia Okamury se ziskem 10,3 procentních bodů, což znamená oproti únorovému měření nárůst o 0,9 % voličské přízně. I SPD zaznamenává již několik měsíců v řadě vcelku výrazný rostoucí trend voličských preferencí.

Na pátém místě by v břenu skončila KSČM se ziskem 6,3 procentních bodů, což je o celé jedno procento více než v únoru tohoto roku. Komunisté o sobě dali výrazně vědět jak při schvalování pandemického zákona, tak i během jednání ohledně prodloužení nouzového stavu či vyhlášení nového.

Na šestém místě a na hraně volitelnosti, avšak se vstupenkou do Poslanecké sněmovny, se pak v březnu ocitla ČSSD se ziskem 5,3 procentních bodů, což je 0,6% méně než v únoru tohoto roku.

Pokles preferencí může být s ohledem na termín sběru dat spojen s předsjezdovými třenicemi, které po relativně klidném období loňského roku vzaly sociální demokracii image jednotné strany.

Vnitrostranické dohady a rozepře nikdy nepůsobí na voliče dobře a pro ČSSD je to velkým varováním, neboť v budoucnu by to mohlo mít pro stranu velmi nepříjemné následky v dalším poklesu zájmu voličů.

Do Poslanecké sněmovny ČR by se pak v aktuálním březnovém šetření společnosti SANEP nedostaly strany a hnutí Trikolóra (2,8%) a Strana zelených (1,3%). Zajímavostí je, že Zelení zaznamenávají již několik měsíců po sobě nárůst voličské přízně.

Preference této strany bude zajisté zajímavé sledovat už kvůli tomu, že se uvažuje o vzniku dalšího koaličního uskupení pro letošní volby do Sněmovny, a to o formaci ČSSD/Zelení.