Nejnovější zprávy: OneHouse. Moderní, designové a úsporné domky z Ostravy Lexus v Ostravě chystá vánoční trh s Davidem Valíčkem i dárky z MasterChefa

Společnost

​Tajemná Grossmannova vila se výjimečně otevře návštěvníkům

Každý, kdo někdy projíždí tramvají či automobilem ulicí 28. října mezi zastávkami Dům energetiky a Krajský úřad, ji jistě zná.

Foto: Archiv

Chátrající rozlehlá vila obklopená tajuplnou zahradou s několika staletými stromy. Vila je řadu let opuštěna, již tuto sobotu 18. května ale budou mít zájemci unikátní možnost si tento dům prohlédnout také zevnitř v rámci programu festivalu Pestré vrstvy.

Vila byla vystavěna v roce 1923 ostravským stavitelem Františkem Grossmannem na tehdy velmi lukrativní parcele přiléhající k Hlavní ulici (dnešní ulice 28. října) naproti městského hřbitova.

František Grossmann byl v době stavby své vily jedním z předních ostravských architektů, který měl za sebou již řadu význačných zakázek. Na Ostravsku působil od počátku 20. století a podle Naďi Goryczkové zde společně se svým partnerem architektem Františkem Fialou realizovali řadu sakrálních, obytných a kancelářských budov.

Z největších realizací to byla například dostavba kostela Panny Marie Královny v Mariánských Horách, stavba kostela v Hrabůvce či budova sanatoria dr. Kleina na Hornopolní ulici.

Vila byla budována společně se sousední budovou reprezentativního sídla Grossmannovy firmy, s nímž byla vila propojena průjezdem. Okolí vily zdobila pečlivě udržovaná zahrada s exotickými druhy dřevin, vodní nádrží, altánem či pergolou.

František Grossmann vilu obýval se svou rodinou deset let. V období hospodářské krize se jeho stavební firma dostala do velkých finančních potíží, které vedly k tragickému rozhodnutí dobrovolného odchodu ze světa. František Grossmann a jeho manželka spáchali v roce 1933 sebevraždu.

Po roce 1948 byl dům adaptován na dětské výchovné zařízení a prodělal řadu úprav. I přesto se velká část interiérů zachovala v původním stavu a nabízejí tak návštěvníkovi možnost cítit duch této stavby.

V blízké budoucnosti je naplánována rekonstrukce celého objektu, využijte proto možnost si vilu prohlédnout v současném stavu.

Více informací o zpřístupnění vily naleznete na stránkách festivalu Pestré vrstvy (www.pestrevrstvy.cz). Tento festival se již druhým rokem snaží představovat témata spojená s historií, přírodou a architekturou Ostravska.

V letošním roce se festival uskuteční ve dnech 15. - 19. května a nabídne na různých místech Ostravy celkem 15 besed, komentovaných vycházek a vernisáží.

Tomáš Majliš