Nejnovější zprávy: Panenky, se kterými si hrály naše maminky a babičky. Zámek hostí unikátní výstavu ​Harenda baví degustacemi i českou kuchyní v moderním pojetí

Společnost

Velký bratr v Bohumíně. Ulice sleduje už 20 kamer a další přibudou

Další tři bezpečnostní kamery, které budou dohlížet na pořádek a bezpečnost, přibyly v minulých dnech v Bohumíně. Dvě našly své místo v centru Bohumína a jedna v městské části Pudlov.

Pořízení nových kamer přišlo na 650 tisíc korun, z toho 290 tisíc pomohla radnici zaplatit dotace Ministerstva vnitra z programu prevence kriminality.

Nové kamery pomohou zvýšit bezpečnost v okolí nákupního střediska nedaleko autobusového nádraží a také aquacentra a Penzionu ve věži za parkem Petra Bezruče, kde budou střežit zdejší sportovně-rekreační areál a všechna jeho parkoviště.

„První kamera je umístěna u garáží v ulici 9. května a zabírá jak garáže, tak parkoviště u supermarketu a v budoucnu dohlédne i na nákupní park, který má v jeho blízkosti vyrůst. Druhá se nachází přímo na střeše Penzionu ve věži. A poslední kameru jsme využili v blízkosti Drátovenské a Trnkovy ulice v Pudlově. Kontroluje nejen zdejší řadové garáže, ale také okolí domů s problémovými obyvateli,“ uvedl ředitel bohumínské městské policie Karel Vach.

Dodal, že příští rok se kamerový systém rozroste o další dvě kamery. „V rámci zvyšování bezpečnosti s nimi počítáme opět v Pudlově,“ upřesnil Vach.

Kamerový systém využívají bohumínští strážníci už osmnáct let. Nejprve si museli vystačit se třemi kamerami, postupně se jejich počet navyšoval. Šlo však o staré analogové přístroje, propojené dráty rozvěšenými na sloupech. Digitální revoluce nastala v roce 2012, kdy radnice vložila dva miliony korun do digitalizace kamerového systému. Staré dráty nahradily optické kabely vedené pod zemí a obměny se dočkaly všechny kamery. Jsou teď také pohyblivé a barevné. Spolu s nejnovějšími přírůstky jich je teď v Bohumíně v provozu rovných dvacet kamer.

Díky monitorovacímu systému strážníci ročně odhalí desítky deliktů. Kamery už pomohly zachránit i několik lidských životů. „Kamerový systém přináší své ovoce a neustále nám při naší práci pomáhá. Mnohokrát vedl k odhalení závažné trestné činnosti.Například vloni jsme díky němu vyřešili patnáct důležitých událostí včetně odhalení několika pachatelů a zadržení hledaných osob. Systém zároveň napomáhá při zjišťování přestupků, dopravních nehod, zdravotních problémů občanů, hlídání parkovišť, stavenišť či kulturních zařízení,“ doplnil ředitel městské policie Karel Vach s tím, že městský systém je propojen rovněž s monitorovacím zařízením bohumínské státní policie.