Nejnovější zprávy: Krása flanelu! Vybrali jsme TOP 100 fotografií ze soutěže Ukaž flanel! Řidička v Ostravě uvízla v tramvajovém kolejišti, poslala ji tam navigace

Společnost

Výstava Vítkovický úředník ukazuje krásu starých psacích strojů a počítaček

V samotném srdci industriálních Dolních Vítkovic (DOV), v prostoru bývalého plynojemu, dnešní multifunkční auly Gong, začala unikátní výstava "Vítkovický úředník - kancelář 19. a 20. století".

Foto: DOV

Jak už samotný název výstavy napovídá, jde o přehlídku historických psacích strojů a dobového kancelářského vybavení z výjimečných vítkovických historických „pokladů“. Část výstavy je současně interaktivní.

„Je docela pravděpodobné, že si lidé, kteří měli ve Vítkovicích předky, sáhnou na stejnou klávesnici, na které psala třeba jejich prababička,“ říká ředitel DOV Petr Koudela.

Výstava návštěvníkům představuje například psací stroj OLIVER amerického vynálezce Thomase Olivera. Jeho stroje byly první, na kterých pisatel viděl text ihned po úhozu. Současně se jedná o jediný typ psacího stroje, u kterého je úhoz prováděn seshora dolů pomocí unikátního systému raznic ve tvaru písmene U.

„Otec“ tohoto řešení Thomas Oliver byl původně metodistický kazatel, který si začal podomácku konstruovat psací stroje za účelem sepisování čitelnějších kázání.

Dalším obdivuhodným exponátem výstavy je také psací stroj HAMMOND 12 americké výroby, který byl třetím nejstarším komerčně vyráběným typem psacího stroje na světě. Vzhledem k důrazu na kvalitu zpracování je dodnes považován za top třídu.

K vidění jsou ale i unikátní počítací stroje. Počítací stroj MADAS IX MAXIMA švýcarské provenience byl prvním mechanickým počítacím strojem na světě, který uměl provádět automatické dělení. V Dolních Vítkovicích ho uvidíte tak, jak se dochoval včetně pouzdra.

Expozice „Vítkovický úředník - kancelář 19. a 20. století“ nabízí v Dolních Vítkovicích nejen historii, ale i zcela současné zážitky a bude především pro zábavu mladšího publika doplněna o interaktivní prvky.

Všichni zájemci, děti i dospělí si mimo jiné mohou vyzkoušet psaní na stroji všemi deseti prsty, ruční kopírovací stroj nebo výrobu vizitky psané Braillovým písmem. Své výtvory si lidé mohou jako suvenýr odnášet s sebou domů.

V sobotu 7. září atmosféru výstavy Vítkovický úředník – kancelář 19. a 20. století navíc podpoří výjimečný Flea Market – tak trochu jiný blešák, který v prostorách multifunkční auly Gong nabídne vintage náladu s půvabnými historickými kousky, starožitnostmi a jinými poklady ze starých půd.

Na „Flea Marketu“ (česky bleším trhu), budou moci návštěvníci nakupovat i prodávat, nebo se jen tak potulovat kolem sběratelských předmětů, šperků a věciček, jaké jinde nenajdete.

Vystavovat a prodávat na Flea Marketu může prakticky kdokoli, kdo nabídne sběratelské kousky, jako jsou mince, medaile, známky, starožitnosti, militaria, pohlednice, odznaky, karty, staré knihy, fotoaparáty, menší hodiny a hodinky, hračky (panenky, vláčky, autíčka), sklo, porcelán, vázy a případně i jiné kuriozity.

Registrace prodejců je spuštěna na webu Dolních Vítkovic.

Vstupné na výstavu kancelářských strojů a pomůcek bude tuto sobotu (7. 9.) sjednoceno se symbolickým vstupným na Flea Market.

V dalších dnech pak bude vstupenka ke koupi v Milan Dobeš Museu v Gongu a nabídne tak opět dvě expozice za jeden vstup. Výstava Vítkovický úředník – kancelář 19. a 20. století potrvá minimálně do začátku října.