Nejnovější zprávy: Policie má zloděje, který ukradl medaile z hrobu tragicky zemřelého policisty Obchvat Komárova má zelenou, stavba může začít v roce 2027

Kultura

Letošní Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka bude mimořádný a pestrý

​Za necelé tři týdny začne letošní ročník Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka. Pestrý koncertní i bohatý doprovodný program se rozběhne 1. června a potrvá celý měsíc.

Pražský filharmonický sbor. Foto: Petr Chodura

V Moravskoslezském kraji se setkají rozhlasoví filharmonici ČR a Norska, uznávaný a obdivovaný mistr violoncella Daniel Müller-Schott, klavírní virtuos světového formátu Christian Ihle Hadland a české hvězdy klasické hudby. V programu lze vyčíst také zajímavé přesahy do jiných žánrů - jazzový večer s kvartetem Nikol Bókové, nositelky Anděla a čerstvé držitelky Ceny Jantar, nebo hudebně-taneční performance „Vrány“ s uskupením Holektiv a hudebnicí, skladatelkou a modelkou Terezií Kovalovou.

Festivalový crossover se uskuteční také v hukvaldském amfiteátru, kde zazní moravské lidové písně a Janáčkovo dílo v netradičním podání jedinečné cimbálové muziky Harafica a Moravské filharmonie Olomouc.

Navíc se letos mění prostředí festivalových koncertů a přibývají programy záměrně porušující zaběhnuté zvyklosti a tradiční role vybraných umělců. Například hobojista Vilém Veverka se představí jako moderátor a fotograf. Jako scénárista a komentátor činoherního děje se bude prezentovat Jiří Vejvoda, který měl dosud na Janáčkově festivalu výlučně moderátorskou pozici.

Hned čtyř rolí se na festivalovém setkání propojujícím slovo s hudbou zhostí herec Jan Čenský. Sopranistka Kateřina Kněžíková se poprvé ujme pedagogické role v rámci festivalových Mistrovských kurzů. Naopak pedagožka pražské HAMU Sylva Smejkalová, rodačka z Ostravy, na MHF Leoše Janáčka ve světové premiéře představí svou novou skladbu „Linden leaves“ (Lipové listí).

Mimo to festival letos oslaví dvě úctyhodná výročí. Společně se svým rezidenčním orchestrem, kterým je Symfonický orchestr Českého rozhlasu, připomene 100 let Českého rozhlasu. S Janáčkovou konzervatoří v Ostravě pak oslaví jiné neméně významné jubileum, a to 70 let od založení konzervatoře. Oslavovat se bude programem s výmluvným názvem „70 let v plné kráse“.

„Špičkové symfonické koncerty odehrají mistr violoncella Daniel Müller-Schott se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a napříč světem oceňovaný klavírista Christian Ihle Hadland s Norským rozhlasovým orchestrem. V obou případech bude rozhlasové symfoniky řídit Petr Popelka označovaný za dirigentský objev posledních let,“ upozornil ředitel MHF Leoše Janáčka Jaromír Javůrek. Oba koncerty se uskuteční v krásně rekonstruovaném Domě kultury Poklad v Ostravě - Porubě.

Silně emotivní zážitek podle J. Javůrka nabídne Česká filharmonie a Pražský filharmonický sbor se skvělými sólisty a dirigentem – prezidentem festivalu Tomášem Netopilem. Provedou Dvořákovu působivou kantátu Stabat mater, a to navíc v jedinečné ostravské katedrále Božského Spasitele.

Za zcela výjimečný program v rámci festivalů klasické hudby napříč celou ČR lze označit violový recitál se sonátou Paula Hindemitha. Opomíjený, fašisty zatracovaný německý skladatel hudby „nové věcnosti“ (antiromantický hudební projev s pevnou rozumovou hudební konstrukcí a rytmickou motorikou) navštívil opakovaně Ostravu. Jeho pobyty připomíná i „pamětní deska štamgasta“ v legendární restauraci U Rady v Ostravě na Poštovní ulici. Letos festival uvede jeho geniální Sonátu pro sólovou violu v podání skvělé Kristiny Fialové. Ta je označována za nejlepší českou violistku, což potvrzuje i řada jejích mezinárodních ocenění.

V kulisách chrámů, kostelů, klášterů i industriálních budov se v Ostravě, Hukvaldech, Opavě, Ludgeřovicích a Příboře rozezní i další jedinečné recitály, například „Varhany liturgické i světské“ Evy Bublové a „Klenoty české a německé varhanní hudby“ Pavla Svobody. Špičkové varhanní recitály jsou součástí Dní slezských varhan věnovaných památce loni zesnulého Františka Václava Lobkowicze, prvního sídelního biskupa Ostravsko-opavské diecéze.

Už zmíněné moderní hudební přesahy, tedy jazz a hudebně-taneční performance, se odehrají v netradičním prostředí. Zatímco jazzový večer je opět situován do Kompresorovny ostravského Landek Parku, performance proběhne v Národním zemědělském muzeu Ostrava v Dolních Vítkovicích. V dolnovítkovickém industriálním prostředí se diváci mohou těšit také na koncert „kouzelníka s klarinetem“. Právě tak je totiž označován Karel Dohnal, který je laureátem řady významných mezinárodních soutěží a koncertoval už po celém světě. Spolupracoval například s Tokyo String Quartet, hostoval jako první klarinetista v BBC Symphony Orchestra v Londýně a vystupoval s mnoha dalšími orchestry a soubory. Koncert se uskuteční v osvědčeném BrickHouse.

K dalším programovým „bonbónkům“ a zajímavostem bude patřit komorní koncert Wroclaw Baroque Ensemble, vynikajícího polského orchestru hrajícího na historické nástroje především skladby baroka a raného klasicismu. V krásném prostředí opavského kostela sv. Václava tato hudba nalezne ideální prostor pro své vyznění.

Tradičně atraktivní je program také v prostředí obory v Janáčkově rodišti v Hukvaldech - především oratorní večer Návrat Tobiáše s Adamem Plachetkou, ale i operní představení pro děti a s dětmi „Peřiny“ a „Perníková chaloupka“.

„Překvapením bude pro mnohé jistě Daniel Matejča. Houslista, který jako vůbec první Čech zvítězil v Eurovision Young Musicants – Evropské televizní soutěži mladých hudebníků. Čerstvě osmnáctiletý mimořádně talentovaný mladý muž, bude společně s Janáčkovou filharmonií Ostrava a jejím šéfdirigentem Vasilijem Sinajskim zahajovat letošní ročník festivalu. V jeho podání uslyšíme Dvořákův Koncert pro housle a moll,“ přidává ředitel J. Javůrek pozvání do Divadla Antonína Dvořáka. Právě tam letošní MHF Leoše Janáčka první červnový den začne.

Pod názvem „Malé rozhovory o velké hudbě“ se letos poprvé v historii festivalu objevují festivalové podcasty. Ty už jsou k poslechu nyní na www.mhflj.cz nebo na YouTube.

Letošní netradiční role známých tváří MHF Leoše Janáčka

Vilém Veverka - moderátor a fotograf

Vilém Veverka, vynikající hobojista se představí na letošním festivalu jako moderátor – slovem bude provázet koncert Pozdrav evropského severu 21. 6. v DK Poklad a povede také rozhovor s protagonisty navazující bezprostředně na koncertní program. Festivalová Kavárna fara v Hukvaldech bude vyzdobena jeho fotografiemi, protože Vilém Veverka je zároveň vynikající fotograf.

Jiří Vejvoda - moderátor, komentátor a scénárista

Jiří Vejvoda je spjat s MHF Leoše Janáčka 10 let jako skvělý moderátor. Letos se poprvé představí jako spoluautor pořadu Naši dobří rodáci aneb slavní Češi ve Vídni a jako komentátor jeho děje. Rolí čtyř osobností se zhostí Jan Čenský.

Kateřina Kněžíková - pedagožka

Kateřina Kněžíková je pravidelným a vždy mile vítaným hostem festivalu. Skvělá sopranistka provedla mimo jiné ve světové premiéře Opožděné písně Milana Báchorka. Letos se představí na festivalu poprvé jako pedagog Mistrovských kurzů. Ty jsou tento rok poprvé zacíleny na dva obory: zpěv, který povede právě Kateřina Kněžíková, a klavír, který bude vyučovat Ivo Kahánek.

Festival myslí i na děti a mladou generaci

Poprvé se v rámci Janáčkova festivalu uskuteční dvě operní představení pro děti v jednom dni! V hukvaldském enviromentálním biskupském resortu HUBERT se představí dětem „Peřiny“ v provedení mladých interpretů. Tentýž den večer bude mít v hukvaldském amfiteátru svou festivalovou premiéru Dětská opera Praha s pohádkou Perníková chaloupka, kterou zhudebnil současný český skladatel a dirigent Jan Kučera. Mezi oběma představeními si rodiny s dětmi mohou užít tvůrčí „Leošovy výtvarné a hudební dílny“. U hukvaldských programů vhodných i pro děti už tradičně pořadatelé uvádějí symbol lišky Bystroušky.