Nejnovější zprávy: Panenky, se kterými si hrály naše maminky a babičky. Zámek hostí unikátní výstavu ​Harenda baví degustacemi i českou kuchyní v moderním pojetí

Kultura

V Ostravě vzniká nový festival Festles, věnovat se chce alternativní hudbě

​V Ostravě vzniká nový hudební festival Festles, věnovat se chce výhradně alternativní hudbě. Uskuteční se od 2. do 4. září v okolí Slezskoostravského hradu.

Foto: festles.cz

Vystoupí na něm například hudebník Vlasta Redl či kapely Dunaj, Midi Lidi nebo Vltava, řekl za pořadatele Petr Sedláček.

"Na jednom pódiu přírodního amfiteátru mezi valy u Slezskoostravského hradu se vystřídají skupiny a interpreti, kteří utvářeli a utvářejí podobu progresivní hudby u nás i nejbližších sousedů od 80. let 20. století po dnešek," uvedl.

Za festivalem stojí provozovatel dnes už neexistujícího ostravského undergroundového podniku Absintový klubu Les Přemysl Bureš. "V této vykloubené době máme společně vzácnou příležitost přijít na jiné myšlenky a zažít i něco víc než porci dobré zábavy," řekl Bureš.

Na akci vystoupí legendární kapely jako Vltava, Dunaj či Už jsme doma. Ale i podstatně mladší uskupení Midi Lidi, či Prago Union. "Přijede také úspěšná polská herečka a hiphoperka Karolina Czernecková, návštěvníci uslyší i průkopníky české elektroniky a alternativy WWW. Festival uzavře nedělním dvouhodinovým koncertem Vlasta Redl s kapelou," uvedl Sedláček.

Festival podle něj nabídne i další uskupení, která profilují nezávislou a undergroundovou scénu, jako BBP podzemní orchestr, nebo První hoře. Prostor bude věnován i kapelám moravskoslezského regionu - Kazachstán, Černá kočka či Šamanovo zboží.

Nedělní program nabídne také divadelní představení neuměleckého sdružení Pornoret v němž se spojili dva výtvarníci z Ostravy, Zdeněk Janošec Benda a Martin Froulík.

"Propojení bigbítu, elektroniky, ale i literatury a třeba alternativního divadla vnímám jako samozřejmou součást dramaturgie, ve které mi šlo hlavně o to, aby se v Ostravě sešli vystupující, kteří mají co říct ke stavu dnešního světa," dodal Bureš.

Festival nabídne i literární scénu. Představí se na ní slovenský autor Michal Hvorecký, či novinář a spisovatel Petr Placák, dále pak oceňovaní slovenští prozaici Ivana Gibová a Milo Janáč. Diváci se mohou těšit i na legendu českého undergroundu, Vratislava Brabence.

"Autorská čtení a besedy s uvedenými spisovateli nabídne scéna Soutok, která bude umístěna na soutoku řek Lučina a Ostravice. Vedle přespolních literátů čeká Soutok i několik akustických koncertů místních hudebníků," dodal Sedláček.

Více informací je na webu akce.