Nejnovější zprávy: Tragická nehoda na Rudné. Motorkář vjel do protisměru, srážku nepřežil Pětadvacetiletý muž v Ostravě přežil srážku s vlakem

Kultura

Začal 49. ročník mezinárodního festivalu Hudební současnost

Festival Hudební současnost soustředěný na soudobé umění v rozličných podobách slaví letos své 49. výročí.


Autor: Patrik Duží

Jednou z hlavních vizí festivalu je prezentace regionálních umělců. Festival pořádá spolek Tvůrčí centrum Ostrava (TCO), který mimo tuto akci pořádá v průběhu roku také další koncerty vycházející z aktivit členů TCO. Vytváří tak platformu pro místní skladatele, interprety a umělce.

Festival se zaměřuje výhradně na soudobou hudbu s přesahem do jiných uměleckých sfér jako je tanec, výtvarné umění, divadlo. "V dramaturgii klademe důraz na vysokou profesionalitu, různorodost akcí, občasný edukativní charakter, inovativní hudební principy a kreativní zpracování všech koncertů. Za cíl si festival klade také přilákat co největší okruh nových mladých posluchačů a současně si udržet přízeň, důvěru stálých návštěvníků. Překračováním hranic, hledáním nových forem uměleckého vyjádření se snažíme udržet a rozvíjet léty vybudovanou vysokou uměleckou kvalitu. V minulých letech jsme navázali úzkou spolupráci s mnoha vzdělávacími a uměleckými institucemi z Polska, Slovenska s využitím potenciálu geografické polohy Ostravy," říká ředitelka festivalu Marcela Kysová-Halmová.

Letos festival chystá celkem dvanáct koncertů, pět hudebních kurzů a uměleckou besedu. Jedním z významných projektů byl koncert česko-polské spolupráce 12.4. 2023, který se stal zároveň Zahajovacím koncertem letošního ročník.

Foto: Marek Běhal

Tématikou letošního festivalu jsou Návraty/Returns. Vycházíme z tvorby soudobých ostravských skladatelů jakými jsou Edvard Schiffauer, Jan Grossmann, Petra Šuško, Markéta Dvořáková, Petr Hanousek, Pavel Nesit, Markéta Kapustová, Lenka Rucká, Blanka Hosová a další. Většina skladatelů vytvořila skladby na zakázku Hudební současnosti. Také polští skladatelé Mateusz Ryczek /Akademie hudby Wroclaw/ a Przemyslaw Scheller /Akademie hudby Katowice/ se opakovaně do Ostravy vrací, a píší své skladby na objednávku festivalu.

Letošní téma souvisí mimo jiné s návraty významných uměleckých osobností působících v zahraničí. V tomto roce Marlen Vavříková, známá hobojistka, která přiletí do Ostravy až z dalekého Michiganu, anebo vynikající klavírista Tomáš Klement, jež v posledních letech umělecky působí v Londýně.

Hudební současnost jako každým rokem uvede oblíbený dětský projekt Z pohádky do pohádky již tradičně v Divadle loutek. Každoročně festival zařazuje do svého programu Večer ostravských skladatelů, jež je přehlídkou nejlepších děl místních autorů. Oblibu publika si získal také Závěrečný koncert, který bude i letos v duchu adventního a vánočního času. "Některé z koncertů plánujeme uvést v novém koncertním sále Fakulty umění Ostravské univerzity, a dále využijeme alternativní prostory galerie PLATO, koncertní sál Leoše Janáčka na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, galerijní či sakrální prostory," uvedla ředitelka festivalu.

Foto: Agnieszka Cyranka

Festival dlouhá léta spolupracuje s regionálními profesionálními umělci, které prostřednictvím koncertů také prezentuje. Za všechny jmenujme Markétu Schaffartzik, Daniela Svoboda, Ewu Barciok, Jakuba Černohorského, Danielu Grygarovou.

Hudební současnost nezapomíná ani na edukační programy v podobě hudebních kurzů. Letos se zájemci mohou přihlásit do skladatelsko-improvizačnch kurzů Musicollage, Kreativní improvizace, Tvůrčích dílen pro děti, Terapie pohybem s živou hudbou, Saxofonových a jazzových kurzů. Připravujeme také uměleckou besedu formou diskusního fóra se studenty Univerzity v Michigenu.

"Další z podstatných stránek tvořících základ našeho festivalu je také vysoká profesionalita všech aktérů a zúčastněných. Při celkové dramaturgii, výběru interpretů i volbě repertoáru dbáme na co možná nejvyšší možnou úroveň a snažíme se o zpřístupnění světových děl české umělecké i neumělecké veřejnosti. Naší hlavní snahou je otvírat možnosti k pochopení soudobého umění nejen úzkému okruhu zasvěcených posluchačů, ale i širokému okruhu lidí se zájmem o hudbu a umění všeobecně. Tuto otevřenost chceme budovat právě na základě dlouhodobé důvěry v nosnou, zajímavou dramaturgii v součinnosti se špičkovým provedením všech uváděných kompozic, což se následně pozitivně odráží v podobě kladné posluchačské a také mediální reflexi."

Program festivalu naleznete na webu https://hudebnisoucasnost.cz/program/